גישור בגירושין

גירושין בהליך גישור – 10 דברים שתרצו לדעת

עומדים בפני הליך גירושין? אין ספק שהגעתם למצב הזה בכאב ולא מתוך בחירה. ובכל זאת, יש מה לעשות כדי למזער את הנזקים ולהציע לבני המשפחה חלופה טובה יותר להליך גירושין מכוער וכואב. נסו לעשות כל מה שאפשר כדי להגיע להליך של גירושין בהסכמה במקום הליכים סבוכים ברבנות או בבתי המשפט. זה ידרוש מכם אמון הדדי ורצון טוב, אבל זה הפתרון הנכון והאיכותי ביותר ומומלץ לבחור בו. הנה 10 דברים שכדאי לכם לדעת כאשר אתם שואפים להגיע להסכם של גירושין בהסכמה.

1 גירושין בהסכמה – זה אפשרי

עשו את זה לפניכם ויעשו את זה אחריכם. לזוג שרב על כל דבר קטן, ככל הנראה קשה להאמין שניתן להגיע להסכמות. הסוד להצלחה היא בחירה בהליך גישור אצל מגשר מוסמך, מנוסה ומקצועי. אדם כזה יכול לעשות בשבילכם את העבודה ולתווך ביניכם בנושאים הכואבים והקשים ביותר, עד שתגיעו לפתרונות הנכונים.

2 גירושין בהסכמה – זה חסכוני

במקום להוציא עשרות אלפי שקלים (ויותר) על הליכים משפטיים ונקמות, תוכלו לשמור את הכסף הזה בכיס או לא להיכנס לחובות. החיים לאחר פרידה וגירושים אינם קלים, וחבל להוסיף לשבר הזה גם מצב של משבר כלכלי. את אותו כסף עצמו רצוי להוציא על דברים חיוביים ובונים.

3 גירושין בהסכמה – זה יעיל

במקום שנים בבית משפט או ברבנות, תוכלו להגיע להסכם בתקופה קצרה מאד ולצאת לדרך החדשה מתוך ידיעה שעשיתם את הדבר הטוב ביותר עבורכם ועבור ילדיכם. זכרו שהליכים בערכאות לוקחים זמן ממושך מאד וכל עוד הם נמשכים, אתם נמצאים במצב קשה ובחוסר וודאות גדול.

4 לא תצליחו לנקום בבן זוגכם

זוגות רבים נכנסים לסכסוך משפטי פשוט בגלל הרצון האדיר לנקום בבן הזוג ולהוכיח לו שהוא טעה. הרצון הזה הוא מובן ואפילו טבעי – אבל הוא לא יבוא על סיפוקו באמצעות סכסוך חריף וממושך. נכון שיש לכם דרך מעולה למרר את החיים לבן הזוג לשעבר, אבל הבחירה בסכסוך בעצם משאירה אתכם במערכת יחסים איתו. אם אתם מרגישים עכשיו שמערכת היחסים הייתה הרסנית, כדאי לזכור שסכסוך משפטי הוא הרסני, כואב ופוגעני הרבה יותר. וגרוע מכל: בסוף הסכסוך בית המשפט אינו מכריע מי צדק ומי טעה, הוא פשוט יכפה הסכם פשרה שמן הסתם יהיה דומה מאד להסכם שאתם יכולים להשיג ממש עכשיו אצל מגשר.

5 אי אפשר לעשות את זה לבד

מסוגלים להסכים על כל הנושאים בלי שום עזרה חיצונית? זה נפלא, אבל חובה לגשת עם ההסכמות לאיש מקצוע. היחסים התקינים שיש ביניכם היום, יכולים להתערער בהמשך הדרך, ודווקא אז תמצאו את עצמכם עם הסכם שלא מחזיק מים. אין תחליף לייעוץ מקצועי עם אדם שבקיא בחוק בכלל ובדיני המשפחה בפרט.

6 זה הפתרון הטוב ביותר עבור ילדיכם

הכעס והעלבון מן הסתם גורמים לכם לסדר עדיפויות לקוי בימים הלוהטים של הגירושים, אך בהמשך חייכם תצטערו מאד אם ייגרם לילדים נזק וכאב כתוצאה מהסכסוך ביניכם. במצב של סכסוך, הילדים נפגעים ואין כל דרך לגונן עליהם. הליך הגירושין הוא כואב מספיק עבורם גם בלי להוסיף לכך הורים שנלחמים זה בזה במשך שנים.

7 זה המסלול הקצר ביותר אל החופש

חופש כלכלי הוא חשוב, וכך גם כמובן חופש מזוגיות אומללה. אבל מעל הכל חשוב שתצליחו לשים את מערכת היחסים הכושלת מאחוריכם ותגיעו לחופש רגשי. כל עוד אתם במצב של סכסוך, אתם בעצם 'נשואים' לבן הזוג לשעבר והוא נשאר הדמות הדומיננטית ביותר בחייכם. הליך של גירושין בהסכמה יחיש את תהליך השחרור הרגשי ויאפשר לכם להמריא לחיים חדשים.

8 בוחרים בשלום

לבחירה בדרך השלום במקום בדרך הסכסוך, יש השלכות ממשיות ומידיות. ראשית – אין לערער את האמון ההדדי. בעצם בחרתם להיות גלויים לחלוטין ולסמוך זה על זה ועל המגשר בדרך אל הפשרות הטובות ביותר. המגשר יעזור לכם למצוא את הדרך הזו, אבל התפקיד שלכם הוא להיות פתוחים ולא להסתיר מידע ממנו ומהצד שכנגד. בנוסף, רצוי להימנע מלשתף אנשים נוספים בהליך הגישור – אל תתייעצו עם חברים ואל תקשיבו לעצות של דורשי טובתכם. תנו לשכל הישר ולאיש המקצוע לנווט אתכם בדרך להסכם הראוי ביותר.

9 בגירושין אין מנצחים

אף אחד לא ייתן לכם תעודת ניצחון, לא בית המשפט, לא הרבנות ולא גירושין בהסכמה. גירושין, מעצם טבעם והגדרתם, הם מצב של פשרה, שבר ואכזבה. אפילו אם תבלו שנים בבתי המשפט ותנקמו זה בזו בכל דרך אפשרית, בסופו של דבר תימצאו בדיוק באותה נקודה.

10 יש מעט מדי כסף

בכל גירושין במשק בית ממוצע בישראל "השמיכה פשוט קצרה מדי", רכוש לא גדול והכנסה לא גדולה צריכים להתחלק כעת בדרך כלשהי בין שני משקי בית. כדאי לזכור ששני הצדדים יצטרכו בוודאות לרדת ברמת החיים ומומלץ לקבל את המציאות הזו מוקדם ככל האפשר.

אודות עו"ד אפרת חורי הרוש

שמי אפרת חורי הרוש עורכת דין מתמחה בתחום דיני המשפחה והירושה. אמא לארבעה ילדים. אני בוגרת תואר ראשון במשפטים (LLB) וכן חברה בלשכת עורכי הדין ותואר ראשון (LLB) במנהל עסקים . כמו כן אני בוגרת קורס גישור כללי וגישור משפחתי. וקורס אימון במכון ICU.