הסכם ממון

כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון

כאשר בני זוג מחליטים להינשא הם עושים זאת בשיא האושר והאהבה, מתוך אמון הדדי מלא. אם מישהו ישאל אותם לגבי הסכם ממון קרוב לוודאי שהם יצחקו. הצחוק הזה, בעוד אי אילו שנים, עשוי להפוך לבכי. כאשר חושבים על הסכם ממון, ההתנגדות לרעיון נובעת בראש ובראשונה מהאמונה “שלנו זה לא יקרה”. כולם מכירים את הסטטיסטיקה לפיה שליש עד רבע מהזוגות עומדים להתגרש, ובכל זאת – אף זוג שנכנס לחופה לא מאמין שזה יכול לקרות לו. לכך יש להוסיף את התחושה הנפוצה לפיה הסכם ממון זה רעיון לעשירים כי “לנו אין בכלל ממון להסכים עליו”. ולבסוף, קיימת הנטייה האנושית והטבעית, לא לעסוק בדברים מטרידים ומשעממים שגורמים לנו לחשוב על נושאים לא נעימים.

ברור שכל ההתנגדויות הללו שגויות מעיקרן. ממש כפי שרובנו דואגים לביטוחים שונים למקרי אסון או צרה – כך כדאי להיערך לתרחיש של גירושים בעזרת הסכמי ממון. למעשה, התרחיש של גירושים סביר יותר, סטטיסטית, ביחס למצבים מסוימים שמכסים הביטוחים השונים. בנוסף, דווקא אנשים שהאמצעים שלהם מוגבלים, ראוי ויהיו מוגנים באמצעות הסכם ממון. מרבית הסכסוכים סביב גירושים הם כספיים, ונובעים מכך, שהיריעה קצרה מדי ושני הצדדים חוששים מאובדן היכולת לשרוד כלכלית. מכל הסיבות הללו, ועוד רבות נוספות, כדאי לכל זוג שעומד לפני נישואין – וגם לזוגות נשואים וותיקים – לערוך הסכם מסודר וחוקי.

שאלה אפשרית נוספת שעולה לדיון סביב הסכמי ממון היא השאלה – “למה להכניס ראש בריא למיטה חולה?”. הזוג הצעיר והמאוהב אולי יתחיל להיכנס למתחים ולכעסים, שבהחלט מקדימים את זמנם, לגבי תרחיש שאולי לא יתממש לעולם. התשובה היא פשוטה: הסיכוי להגיע להסכם הוגן וצודק היום, כאשר הזוג אוהב וביחסים מעולים, גדול הרבה יותר. הגירושים, אם חלילה יגיעו, יביאו עמם מספיק מתחים גם בלי סכסוכים על ממון ומשמורת. ההסכם הזה ישמש לכם מעיין ‘תעודת ביטוח’ בכל מצב של מתח זוגי, ויכול לנטרל הרבה ריבים וחששות עכשיו ובהמשך הדרך. כדי לנטרל את המתחים סביב הדיונים על ההסכם, חשוב במיוחד להיעזר בעורך דין המתעסק בתחום, מוסמך, רגיש ומנוסה שיידע לנווט את בני הזוג להסכם בלי ריבים מיותרים.

מה יהיה בהסכם הממון שלנו?

כל דבר שמדאיג אתכם! חינוך הילדים, חלוקת הרכוש הנוכחי, חלוקת הרכוש שתצברו בהמשך הדרך, מזונות וכל נושא שעשוי לעורר סכסוכים היום או בעתיד. המסמך הזה הוא בעצם מעין ‘הצהרת כוונות’ זוגית מחייבת, שתאפשר לכם להכיר זה את זו בצורה טובה יותר, וללבן שאלות עקרוניות וחשובות בשלב הנכון של חיי הזוגיות שלכם, כאשר שניכם עדיין גמישים ופתוחים לשינויים ולהתאמות הדדיות. הרעיון הוא לצפות אל פני העתיד ולנסות להתייחס לכל מוקד חיכוך אפשרי, בצורה פרודוקטיבית ובונה.

הסכמי ממון, אינם בנויים בתבנית זהה אבל לרוב נראה התייחסות לנושאים הבאים: ראשית, אופן החלוקה של רכוש קיים במקרה של גירושין או פטירה. שנית – אופן החלוקה של רכוש עתידי שייצבר במהלך הנישואין (ברירת המחדל לפי החוק היא שהרכוש הזה יחולק שווה בשווה). מעבר לכך תוכלו להתייחס לכל נושא ספציפי שמטריד אתכם למשל – מי יעריך את שווי הרכוש? איך נחנך את ילדינו? האם נפנה לרבנות או למשפט אזרחי כדי לממש את הגירושים? איך תיקבע חלוקת המזונות? והמשמורת? וכן הלאה וכן הלאה.

מה הם כללי היסוד של הסכמי ממון?

יש רק כמה כללים פשוטים שקובעים שההסכם הוא אכן הסכם ממון: ההסכם צריך להיות בין שני בני זוג, הוא חייב להיות כתוב ויש לחתום עליו מול גורם מוסמך.

מה הסיבות העיקריות לעריכת הסכם ממון?

הסיבה המרכזית – כדי להסדיר ולפשט כל מצב של פרידה, פטירה או גירושים עתידיים. בנוסף, אם יש בן זוג עתיר ממון, ההסכם יאפשר לו להיות רגוע ולדעת שהוא אהוב בגלל מי שהוא ולא בגלל כספו. יש מצבים שבהם אתם רוצים להגן על רכוש ו/או ילדים מנישואים קודמים בכל מצב ומחלוקת – או להיפך, להגן על עצמכם ועל הרכוש, שהבאתם עמכם מפני ילדים ובני זוג מנישואים קודמים.

איפה חותמים על הסכם ממון?

זה תלוי. אם ההסכם נערך לפני הנישואים, ניתן לחתום עליו בפני נוטריון או בית משפט לענייני משפחה. לאחר הנישואין אין אפשרות לחתום בפני נוטריון – תצטרכו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

מה קורה כאשר לאחד מבני הזוג ממון רב?

במקרה כזה ההסכם חשוב באופן מיוחד. מצד אחד – בן הזוג העשיר יוכל להיות רגוע ולדעת שהוא אינו אהוב רק בשל נכסיו ויכולתו הכלכלית. מהצד השני – בן הזוג חסר האמצעים יידע בפני מה הוא עומד במקרה של פרידה ולא יהיה תלוי רק בנדיבותו של הצד השני.

מעליב אותי שבן הזוג רוצה הסכם ממון

זוהי גישה שאבד עליה הכלח. כל אדם בעל נכסים שמקבל ייעוץ משפטי, או שבקיא בהלכות העולם, יעלה את הנושא לדיון. ממש כמו שתתייצבו בקרוב מתחת לחופה, כך כדאי להתייצב מול עורך דין ולהסדיר את עתידכם בצורה הבטוחה והמרגיעה ביותר.

לפי החוק הרכוש שבידי יישאר שלי גם אחרי הנישואים

כן ולא. נכון, החוק היבש קובע שאם לך יש ממון רב ולבן זוגך יש רק חובות – במעמד גירושים כל צד יחזור למצב שהוא היה בו לפני הנישואים. אבל ניתן להתפלפל לא מעט על העניין הזה… מה עם עליית הערך של הדירה שהייתה בבעלותך? או הריביות על חשבון החיסכון שברשותך? אם יש לך רכוש ולבן זוגך אין רכוש – הסכם ממון הוא הדרך היחידה להבטיח במאה אחוז שהרכוש יישאר בידך בכל תסריט אפשרי.

צריך עורך דין כדי להכין הסכם ממון?

במילה אחת פשוטה – כן. אתם יכולים להכין מסמך בעצמכם ולחתום עליו, אבל סביר, שתחמיצו הרבה נקודות חשובות ומשמעותיות או שההסכם יהיה פגום מבחינה משפטית. כדי לייצר מסמך ראוי חשוב מאד להיעזר באיש מקצוע המתעסק בתחום. לכך, כאמור, יש להוסיף את רגישות תהליך הדיונים. מאד מומלץ לשבת עם אדם מנוסה ובעל רגישות מקצועית, שיידע איך לעזור לכם להגיע לניסוחים ולהסכמות שמקובלים על שניכם. עורך הדין בעצם משמש בתפקיד של מגשר, והמומחיות שלו בתחום הגירושים ובדיני המשפחה מסייעת לו להנחות אתכם להתייחס לכל הנושאים החיוניים.

מה יקרה בבית המשפט?

בית המשפט לענייני משפחה, כאשר תביאו לפניו את ההסכם, יוודא ששניכם מבינים את כל האמור בו ושאין שום מצב של חתימה תחת כפייה. בהנחה שהכל תקין, הוא לא ישנה את חלוקת הרכוש שקבעתם.

ואם נתגרש?

ברירת המחדל של החוק, הקובעת את חלוקת הרכוש בין שניכם, תבוטל ומה שיקבע הוא הסכם הממון שעליו חתמתם בימים טובים יותר. אולי במצב של גירושים, ההסכם ייראה לכם לא הוגן, ותתקשו לנהוג בנדיבות וברצון טוב כפי שהיה בזמן שחתמתם עליו. זוהי בדיוק הסיבה לכך, שהסכם כזה צריך להיכתב ולהיחתם, לפני שהדברים מסתבכים ומתקלקלים.

עד שנתגרש, חלילה, יעברו שנים – מה אם ההסכם לא יכסה הכל?

במקום לרוץ לעורכי דין ואז לערכאות ולמסכת יקרה ורבת סבל של הליך גירושים כואב, אתם פשוט ניגשים לעורך דין המתעסק בתחום הסכמי הממון. ההסכם שלכם יהווה חלק מהסכם הגירושים, וכל שאלה שלא התייחסתם אליה בעבר תהיה חלק מהסכם הגירושים. ההסכם המחודש ייקרא ‘הסכם ממון וגירושין’.

סוגי הסכמי ממון

בישראל קיימים שלושה סוגים של הסכמי ממון: הסכם ממון לפני נישואים, הסכם ממון לאחר נישואים, הסכם חיים משותפים. הסכם חיים משותפים משמש ידועים בציבור, זוגות חד מיניים וכל משפחה אחרת שחורגת מהתבנית המסורתית.

אנחנו זוג לא נשוי, ובכל זאת מעוניינים להסדיר את נושא הרכוש

ההסכם שאתם יכולים לערוך הוא ‘הסכם חיים משותפים’ שנקרא לעתים בשם ‘הסכם זוגיות’. דווקא עבורכם ההסכם חשוב וקריטי באופן מיוחד. יכול להיות שאתם מניחים שבעת פרידה אין לבן הזוג תביעה על רכושכם. ההנחה הזו אינה נכונה – ידועים בציבור יכולים לתבוע זה מזה רכוש וזכויות. מהסיבה הזו חשוב במיוחד, שתסדירו את העניינים הכספיים. כדי להעניק למסמך תוקף מחייב יש לחתום עליו בפני נוטריון או בית משפט לענייני משפחה.

מה עם זוגות חד מיניים?

הם נופלים תחת אותה קטגוריה של ידועים בציבור, ומומלץ מאד, שיחתמו על הסכם זוגיות (הסכם חיים משותפים). אגב, אותה המלצה תקפה גם לגבי חברים, שבחרו להביא ילדים משותפים ולזוגות שנישאו בנישואים אזרחיים. כל אחד ואחד מהזוגות הללו עשוי למצוא את עצמו במצב בלתי נסבל במקרה של פרידה, והעובדה שלא נישאתם ברבנות, לא תגן עליכם במצב המצער הזה.

למה הסכם ממון הפך לנושא מדובר בשנים האחרונות?

מקרים מפורסמים של גירושים עתירי ממון וחלוקת רכוש רב העלו את הנושא לתודעה. משפטו המפורסם של פול מקרטני, שבת זוגו הצעירה יצאה מנישואים קצרים עמו ברכוש אדיר, הפכו לשיחת היום. בישראל הופיעו פרסומים שונים על הסכם הממון של אייל גולן ורוסלנה רודינה, בעוד שבחו”ל דווח בהרחבה על ההסכם של קניה ווסט וקים קרדישיאן. באופן כללי העשירים והמפורסמים הציגו את המושג ‘הסכם ממון’ לציבור הרחב.

במקביל, אנחנו חווים עלייה מתמדת בשיעור הזוגות שמתגרשים, ואנשים מן היישוב למדו לקחת את האפשרות הזו בחשבון ולהיערך אליה. אותם מקרי גירושים עצמם, גרמו לכך שאנחנו רואים יותר ויותר משפחות מורכבות, שצורפו יחדיו לאחר גירושים קודמים – כאשר כל בן זוג מגיע עם רכוש ו/או ילדים משלו. החברה המודרנית והליברלית, שבה אנו חיים, יצרה מצב שבו אנחנו רואים יותר ויותר משפחות לא מסורתיות. לכך יש להוסיף תופעה חדשה יחסית של זוגות, הנפרדים בגילאים מבוגרים לאחר שצברו רכוש ומעמד לאורך שנים. כל המקרים המגוונים הללו העלו את הצורך בעריכת הסכמי ממון על סדר היום ובהדרגה, הנושא הפך לרלוונטי גם עבור זוגות מסורתיים יותר.

לסיכום, הסכמי ממון הפכו למושג שגור בפי כל אדם בישראל. סביר מאד להניח, שככל שאחוז הגירושים ימשיך לעלות נראה יותר ויותר זוגות, שעושים את הבחירה הנכונה וחותמים על הסכמים כאלה עוד לפני הנישואים. כמו נושאים רבים אחרים, תחום הסכמי הממון עבר מעולם האזוטריה השמור לעשירים ומפורסמים בלבד, למסמך שכיח שכל אחת ואחד ירצה להוסיף לחיי הזוגיות שלו, כדי להבטיח את עצמו מפני גירושים מכוערים בהמשך הדרך.

 

 

הסכם ממון - עורכת דין אפרת חורי הרוש גירושין ודיני משפחה
הסכם ממון
דילוג לתוכן