עורך דין גירושין

 

לפי הסטטיסטיקה אחד מתוך ארבעה זוגות עומד להתגרש בשלב כזה או אחר. ובכל זאת, שנה אחרי שנה, יום אחרי יום, זוגות אוהבים ומלאי תקווה מתייצבים מתחת לחופה. הזוגות הללו מאמינים בוודאות מוחלטת שלהם זה לא יקרה, אבל כמובן – הסטטיסטיקה היא זו שאומרת את המילה האחרונה. חלק מהזוגות הללו אכן יתגרשו, וכאשר היום הזה יגיע – הם ככל הנראה יעשו כל טעות אפשרית בדרך אל הגט המיוחל.

גירושים הם הליך קשה בהגדרה, וכמעט בלתי אפשרי לנטרל את המוקשים הרבים שמצפים לזוג במסלול החתחתים שלפניו. ראשית, קרוב לודאי שבני הזוג הגיעו לרגע הזה מותשים וכועסים, לאחר תקופה ממושכת של מריבות והתרחקות. בנוסף – מרבית משקי הבית בישראל מתקשים להסתדר עם ההכנסה שעומדת לרשותם ומאותה הכנסה עצמה יהיה צורך לנהל שני בתים נפרדים. במצב של מתח כלכלי, הזוג נדרש לפצל גם רכוש משותף שיש לו ערך כלכלי, נוסטלגי ורגשי. ולבסוף ישנם, כמובן, הילדים – ששני בני הזוג רוצים בטובתם, אך לכל אחד מהם השקפה שונה לגבי המשך הדרך.

ייעוץ מקצועי של עורך דין גירושין

מה עושים במצב קשה כל כך? יש זוגות רבים שעברו גירושים וניתן לנהל את התהליך הזה בצורה שקולה והגיונית. אם ההחלטה על הגט היא מוחלטת וסופית – צריך להתחיל לפעול בצורה מובנית ושקולה. עו”ד חורי הרוש אפרת ממליצה, כצעד ראשון, לפנות לייעוץ משפטי אשר יוודא שאתם נמנעים מצעדים שגויים ובלתי הפיכים. בישראל הנושא הראשון שעולה לדיון הוא היכן יערך ההליך – בבית משפט לענייני משפחה או ברבנות. הצד שיגיש את התביעה הוא זה שקובע, בעצם, היכן יתנהל הדיון. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לפני שנוקטים בצעד של הגשת התביעה – צעד שמסלים את המצב מצד אחד, אך מצד שני הצד שיקדים ויבצע אותו יזכה בעמדת יתרון.

שאלת הייצוג המשפטי היא שאלה קריטית, ויחס אמון חייב להיווצר בין עורך הדין לבין הלקוח, או הלקוחה. מעבר לכימיה האישית חשוב במיוחד להגדיר ולהבהיר ציפיות מן ההליך, עוד מהשלבים הראשונים ולתקשר היטב עם עורך הדין לאורך כל הדרך לגבי כל שינוי או הסלמה. לאחר שנבנה האמון, מומלץ מאד להקשיב לחוות הדעת המקצועית של עורך הדין. להבדיל מבני הזוג, עורך הדין אינו מעורב רגשית והוא מסוגל לתת עצה מעשית שמבוססת על נתונים ועל הכרות של ממש עם המערכת ועם החוק.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המצב היא, כמובן, להגיע להסכמה בין שני בני הזוג. בהקשר זה כדאי לציין שניתן לבצע את תהליך הגירושים כולו ללא ליווי משפטי – אך לבחירה כזו עשויות להיות השלכות לא פשוטות, במיוחד כאשר מגלים מאוחר מדי שהצד השני פעל בצורה מחושבת ונעזר בסיוע ובהכוונה מקצועית. כאשר אתם שואלים את עצמכם אם ניתן להתגרש ללא עורך דין – הרי שמומלץ לעשות זאת רק כאשר קיים הסכם קדם נישואין ברור ומובנה, או כאשר מדובר במקרה פשוט במיוחד שבו מושגת הסכמה ברורה ואין ילדים או חלוקה מורכבת של רכוש. בכל מצב אחר – אפילו כאשר בני הזוג בהסכמה מלאה – חשוב לערב עורך דין שינסח עבורכם את המסמך החיוני והחשוב של ההסכם שעומד ללוות אתכם לאורך שנים ארוכות.

מכל האמור לעיל קל להבין שעורך הדין עתיד להפוך למשענת ולכתובת מרכזית לכל אורך התהליך המורכב שאתם עומדים לעבור. כדאי לבנות עמו תכנית פעולה ממש מהתחלה – להגדיר מטרות בצורה ברורה ומדידה ולתכנן את הצעדים והפעולות כדי להשיגן. מן הצד השני, חשוב לזכור שתהליך גירושים, כמו כל תהליך מורכב בחיים, הוא דינמי מטבעו. חייבים להגיב בגמישות ובפתיחות להתפתחויות השונות ולצעדים שנוקט הצד השני.

לאחר שהתעכבנו כאן על חשיבותו של ייעוץ משפטי מקצועי, כדאי להוסיף כמה מילים על שפע העצות הנוספות שתקבלו. להרבה מאד אנשים בסביבתכם יהיו דעות ועצות שמתבססות על הניסיון שלהם או על רעיונות פרטיים. אתם, לעומת זאת, נמצאים במצב פגיע ומבולבל, וסביר להניח שמבול העצות רק יגביר את הלחץ ואת הסבירות שתעשו צעדים לא שקולים ולא חכמים. זה הרגע לשים בצד את הכוונות הטובות של כל אנשי שלומכם ולהסתמך אך ורק על ייעוץ מקצועי נטול פניות וענייני.

צבירת מסמכים והערכות פיננסית 

הצעד הבא שכדאי לנקוט כאשר ניצבים מול הליך גירושים הוא להתחיל לאסוף מסמכים בצורה מסודרת: הכנסות, תדפיסי בנק וכרטיסי אשראי, מסמכי בעלות על רכוש כמו רכב או דירות, ראיות באשר לרמת החיים של בני הזוג וההוצאות הנדרשות. חשוב במיוחד לאסוף מידע על נכסים וחשבונות המתנהלים מחוץ לישראל, אם יש כאלה. חפשו ברשת רשימות מלאות ועדכניות של המסמכים שכדאי לאסוף וצברו אותם אחד אחרי השני. המסמכים שתאספו יסייעו לכם בהמשך הדרך להתמודד עם הדיון הכלכלי, שבמקרים רבים הופך לסלע המחלוקת המרכזי.

כאן נשאלת השאלת מיליון הדולר: עד כמה תרצו להרחיק לכת? במצב של גירושים החשש הוא משני מצבים קיצוניים: מצד אחד, כל אחד מבני הזוג חושש להתנהג בתמימות ולבטוח בהגינות כלפי הצד השני, רק כדי לגלות בהמשך הדרך שהוויתורים והנדיבות הביאו אותו למצב שבו הוא עומד מול שוקת שבורה. מן הצד השני, בני הזוג חוששים מצעדים דרמטיים שיסלימו את הסכסוך עוד ועוד ויגרמו לבסוף לנזק אדיר לכל הנוגעים בדבר. לשאלה הזו אין נוסחת פלא. כאמור, מומלץ לגבש תכנית פעולה כללית עם עורך הדין ואז להניח לו לכוון אתכם לפי ההתפתחויות בהסתמך על התכנית המקורית שגובשה במצב שבו הרגשות עדיין היו סוערים פחות.

הילדים

כידוע לכל, מאד לא מומלץ לגרור את הילדים לתוך הליך הגירושים. מבחינה רגשית ומעשית כאחד כל מצב של שימוש בילדים ככלי מיקוח או כאמצעי נקמה, סביר שיהפוך לחרב פיפיות. עורך דין אחראי יכוון אתכם לפתרונות שלוקחים את טובת הילדים בחשבון, ולא ימליץ על צעדים שעשויים לפגוע בטובתם לטווח הארוך כדי להשיג מטרה מיידית. אפילו מהבחינה המעשית – זכרו שבית המשפט לא יעמוד לצד הורה שעשה שימוש בילדים ככלי ניגוח או כאמצעי סחיטה. זכרו שהמשפחות שמתמודדות עם הגירושים בצורה הטובה ביותר הן אלו שהפרידו בין המצב המורכב של ההורים לבין טובת הילדים.

מצבים קיצוניים

במקרים קיצוניים אחד הצדדים עשוי לגלות, או לחשוד, שבן הזוג עושה צעדים להברחת או להעלמת נכסים ואפילו להימלטות מן הארץ. נורות אדומות צריכות להידלק כאשר מזהים מימוש נכסים, ביצוע פעולות פיננסיות בחו”ל, העברות בעלות ופדיון של חסכונות או לקיחת הלוואות. במצבים האלה לייעוץ ולהכוונה המקצועית יש ערך שלא יסולא בפז. כל טעות וצעד שגוי עשויים להתגלות כהרי גורל, וחשוב מאד לא לפעול בפזיזות. אפילו במצבים הקיצוניים ביותר חשוב לשמור על שליטה עצמית ולהגיב בצורה שקולה ובמסגרת החוק, שכל חריגה ממנו תסכן את מעמדכם בהמשך הדרך.

הצעדים לפי הסדר

כדי לעשות קצת סדר בכל המידע הרב שעומד להפרש לפניכם להלן פירוט הצעדים שכדאי לכם לעשות כאשר אתם ניצבים בפני החלטה על גירושים:

·        וודאו שההחלטה שלכם סופית. הצעדים המעשיים שתנקטו יתניעו תהליך בלתי הפיך.

·        אם ניתן להגיע להסכמה ברוח טובה – נסחו הסכם בעזרת עורך דין גירושין / דיני משפחה.

·        אם אין הסכמה – בחרו עורך דין ובדקו שהגישה שלכם להליך מתואמת והציפיות ברורות.

·        אספו את כל המסמכים הנדרשים.

·        הפעילו חוקר פרטי במידת הצורך.

·        הקדימו את בן הזוג בהגשת התביעה – לרוב מי שמגיש את התביעה נמצא בעמדת יתרון.

·        בצעו צעדים פיננסיים שיבטיחו את הירושה והגישה שלכם לכספכם.

·        היו חשדנים אך הימנעו מהסלמות מיותרות.

·        אל תקשיבו לשפע העצות שיוזרמו אליכם.

·        הקפידו על טובת הילדים.

ולסיכום

ניהול הליך הגירושים הוא מטלה קשה מבחינה מעשית, נפשית וכלכלית. הבחירה החשובה ביותר שתעשו במצב הזה היא בחירה של עורך דין גירושין. הצעד החכם ביותר הוא לנסות ולבנות את האסטרטגיה שלכם לפני שהרגשות מסלימים והמתחים מחריפים. בצורה הזו תוכלו לשלוט בתהליך המורכב הזה לפי אסטרטגיה שהגדרתם מראש, במקום להיסחף אחרי רגשות או צעדים של הצד השני. למרות הלחצים הרבים חשוב לשקול היטב את ההשלכות של כל צעד וצעד, ולנסות לפעול בתבונה ובענייניות כדי להשיג את התנאים הטובים ביותר עבורכם ועבור ילדיכם. זכרו שבסוף הדרך הקשה והמייסרת הזו ממתין לכם עתיד טוב יותר, שבו תהיו חופשיים לנהל את חייכם בצורה הנכונה ביותר עבורכם.

 

גירושים | גירושין
תהליך גירושין
דילוג לתוכן