משמורת משותפת

משמורת משותפת – יתרונות וחסרונות

בישראל האפשרות של משמורת משותפת היא אפשרות חדשה יחסית. בעבר התוצאה של הגירושים הייתה בדרך כלל צפויה מראש: הילדים יישארו בחזקתה של האם – או במילים אחרות – האם תקבל משמורת מלאה. המשמעות של העובדה הזו היא שהאם תטפל בילדים ברוב הזמן ותישא במרבית האחריות לצורכיהם. האב יקבל זמני שהות מסוימים – לרוב שני ערבים בשבוע וכל סוף שבוע שני. בנוסף, האב נדרש לשלם את דמי המזונות בהתאם להכנסתו. עליו לשאת בכל הצרכים הבסיסיים של הילדים המשותפים בשנים הראשונות לחייהם: הוצאות הנוגעות לדיור, מזון, לבוש, חינוך וצרכים רפואיים. בנוסף הוטלה על האב במידת האפשר אחריות לצרכי הרווחה של הילדים – דמי כיס, חופשות וכל הדרוש כדי לשמור על רמת חייהם של הילדים טרם הגירושים.

בשנים האחרונות אבות התחילו לערער על התפיסה השמרנית ובתי המשפט פתחו את הדלת לאפשרויות אחרות. הסיבה לשינוי נובעת מכמה גורמים חשובים, ובראשם העובדה שהאבות כיום – בחלקם – מעורבים בצורה משמעותית יותר בחיי ילדיהם. הם אינם נושאים רק בעול הפרנסה אלא מטפלים בילדים ממש כמו האם – ולעתים גם יותר ממנה. תופעה חדשה נוספת היא נשים שמתפרנסות היטב ועובדות שעות מרובות – לעתים יותר מבני זוגן. אחת הדרכים להתמודד עם המציאות הזו היא באמצעות הרעיון של משמורת משותפת.

משמורת משותפת היא, בפשטות, הרעיון של חלוקה שוויונית לחלוטין של זמנם של הילדים. שני ההורים יספקו לילדים את כל צורכיהם – כל אחד בביתו. הילד אמור להרגיש בבית בשני הבתים ושני ההורים יהיו מעורבים במידה שווה בכל החלטה ובכל רכיב בשגרת יומם של הילדים – כמעט כמו בתקופת הנישואים עצמה. למשמורת המשותפת יש השלכות שונות על דמי המזונות, שהלא חלק מההוצאות ששולמו בעבר על ידי האב לאם ישולמו כעת ישירות לרווחתם של הילדים כאשר הם ברשותו.

יתרונות משמורת משותפת

היתרונות של פתרון המשמורת המשותפת קופצים לעין: מה יכול להיות טוב יותר מכך שההורים יישארו שניהם מעורבים ופעילים בחיי הילדים? אין כל ספק שבהדרתו של האב בהסדר המסורתי יש פוטנציאל גדול לניכור ולקשיי הסתגלות. כאשר המשמורת משותפת הילדים זוכים לשמור על קשר הדוק וקרוב עם האב. בנוסף, ישנם מקרים רבים בהם ההחלטה על המשמורת המשותפת גורמת לכך שהאב ישנה את סדרי העדיפויות שלו ויפנה מזמנו כדי לטפל יותר בילדים – דבר שהוא בהכרח לטובתם. העדויות לחשיבות מעורבות האב בגידול הילדים הן חד משמעיות ומכריעות. האם עשויה להתקשות לחלק מחדש את האחריות והסמכות, אבל בסופו של דבר ייתכן מאד שהסדר המשמורת המשותפת יאפשר גם לה לחיות חיים מלאים ושלמים יותר. כאשר בין בני הזוג התקיימה חלוקה שיוונית מלכתחילה, הרי שהילדים יזכו ליהנות מקשר רציף ושלם עם האב.

חסרונות משמורת משותפת

אפילו במצב הטוב ביותר, גירושים הם חוויה לא פשוטה עבור הילדים. הדרישה לחלק את חייהם בין שני בתים אינה פשוטה, ובהחלט ייתכנו קשיי הסתגלות. החלוקה עשויה ליצור קשיי לוגיסטיקה שונים מכיוון שרכושם של הילדים מפוזר בין שני משקי בית נפרדים. לכל אלו יש להוסיף, כמובן, את הצורך לעבור שוב ושוב בין שני בתים שאינם בהכרח קרובים זה לזה ולמוסדות החינוך מבחינה גיאוגרפית.

הקשיים לעייל הם קשיים טכניים שניתן להתמודד עמם. קשיים חמורים יותר שעשויים להתעורר במצב של משמורת משותפת עשויים לנבוע מקשר לא תקין בין ההורים. הרבה זוגות גרושים מתקשים לתקשר, ומשמורת משותפת דורשת תיאום יומיומי ואמון הדדי. חסרון אפשרי נוסף הוא האפשרות – שמדאיגה מאד ארגוני נשים – שבהם האב דורש משמורת משותפת רק כדי להפחית בדמי המזונות. במצב כזה האם תצטרך להסתדר עם משמורת מלאה בפועל, בליווי דמי מזונות מופחתים עקב משמורת משותפת. ולבסוף – במציאות של ימינו אבות רבים עובדים שעות ארוכות והם מתקשים לשלב את הדרישות של המשמורת עם דרישות מקום העבודה.

משמורת משותפת ודמי מזונות

האם דמי המזונות אכן יופחתו במצב של משמורת משותפת? הנושא לא טופל בחוק, אך נקבעו מספר תקדימים משפטיים. באופן כללי בית המשפט מתחשב במשמורת המשותפת, אך הוא בוחן גם את הפער בין רמת ההכנסה של האב לרמת ההכנסה של האם. בישראל של ימינו נשים בדרך כלל משתכרות פחות, ולכן הפחתה של סכום גדול מדמי המזונות (או ביטולם) עשויה ליצור מצב שבו האם לא תוכל לשמור על רמת החיים של הילדים כאשר הם במחיצתה. הניסיון לאזן בין כל ההיבטים האלה אינו פשוט כלל.

בשורה התחתונה, משמורת משותפת הוא פתרון שמתאים לזוגות שבהם שני ההורים מעוניינים לקחת חלק גדול בטיפול בילדים. רצוי שהם יסתדרו ביניהם היטב ויגורו בקרבת מקום זה לזה. בתנאים האלה הפתרון עשוי להיות פתרון מיטבי. כדי להגיע להסכם הוגן, חוקי ותקף חשוב לקבל את שירותיו של עורך דין מומחה בדיני המשפחה. כאשר האב מעוניין במשמורת משותפת כדאי לו להתכונן להתנגדות ולקשיים, מכיוון שהסדר זה עדיין אינו בגדר אפשרות נפוצה בישראל, ועשויים להתעורר קשיים בניסיון להשגתו.

אודות עו"ד אפרת חורי הרוש

שמי אפרת חורי הרוש עורכת דין בתחום דיני המשפחה והירושה. אמא לארבעה ילדים. אני בוגרת תואר ראשון במשפטים (LLB) וכן חברה בלשכת עורכי הדין ותואר ראשון (BA) במנהל עסקים. כמו כן, אני בוגרת קורס אימון במכון ICU. ובוגרת קורס גישור משפחה.